Beata Furtak
lekarz weterynarii
logo Beata Furtak lekarz weterynarii


Opis

Jestem Instruktorem Szkolenia psów ZKwP, behawiorystą COAPE, oraz lekarzem weterynarii. Mam wieloletnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami, oraz niezbędne zaplecze teoretyczne. Stale podwyższam swoje kwalifikacje na licznych seminariach oraz warsztatach. Nie uznaję żadnej metody szkoleniowej za jedyną słuszną, a zawsze dopasowuję ją do danego zwierzęcia, oraz potrzeb i możliwości jego przewodnika.

W swojej pracy na pierwszym miejscu stawiam zbudowanie solidnej relacji pomiędzy przewodnikiem a psem. Zrozumienie wzajemnych emocji i motywacji jest moim zdaniem fundamentem, na którym można budować naukę posłuszeństwa, czy też wspólnie rozwijać się w dowolnym kierunku. Szkolenie psa to oczywiście ciężka praca, jednak ja chcę zarażać Was pasją i wspólnie zachwycić się psim umysłem – wtedy ta praca będzie frajdą dla człowieka i dla psa.

Głęboki szacunek do natury i niecodzienna wrażliwość definiują moją osobę. Na co dzień ćwiczę ze swoją kundelką Riną - superpsem sportowym i rodzinnym. 

 

KONSULTACJA BEHAWIORALNA

Składa się z wnikliwego wywiadu, który zawiera m.in. dokładny opis zachowań problemowych, historię pochodzenia czy relacje z innymi psami . Podczas konsultacji mogę zaobserwować psa i środowisko w jakim funkcjonuje. Od razu przedstawiam propozycję działań zaradczych. Od tej chwili jestem w stałym kontakcie, aby śledzić postępy w terapii.

Przykłady problemów z jakimi pracuję:

 

  • Zachowania agresywne
  • Problemy separacyjne (zostawanie samemu w domu)
  • Zaburzenia lękowe
  • Problemy z treningiem czystości
  • Nadpobudliwość
  • Niszczenie przedmiotów
  • Samouszkodzenia

 

Jak to dokładnie wygląda?

Wywiad medyczny jest podstawą do dalszej obserwacji zwierzęcia, ponieważ problemy zdrowotne mogą być przyczyną zmian w zachowaniu. Podczas spotkania w naturalnym środowisku psa mogę zaobserwować jego codzienne zwyczaje, oraz otoczenie w jakim przebywa. Bardzo ważnym elementem uzupełniającym wywiad są nagrania kłopotliwych zachowań, ma to szczególne znaczenie podczas samotnych pobytów w domu. Wspólnie z właścicielami definiujemy listę problemów, następnie dokładnie omawiam ich możliwe przyczyny. W mojej pracy skupiam się na emocjach jakie przeżywa zwierzę, w nich szukam przyczyn zachowania. To jak czuje się pies przez większość czasu składa się na jego nastrój i potrzeby, które nie zawsze ma możliwość realizować. Podczas pierwszego spotkania prezentuję jak ćwiczyć z psem – zależnie od jego motywacji i temperamentu. Propozycja działań jest ustalana indywidualnie – czasami wystarczająca jest tylko jedna wizyta, oraz weryfikacja zdalna. W trudniejszych przypadkach konieczne są kolejne wizyty i/lub szkolenie indywidualne. Ważnym elementem terapii jest stały kontakt behawiorysty z właścicielem psa, aby móc zmodyfikować podjęte działania.

Jak długo to trwa?

Program zmiany zachowania zależy od wielu czynników: stopnia nasilenia problemu, czasu jaki można poświęcić psu, zaangażowania właścicieli oraz indywidualnych cech psa. Bardzo często rozwiązaniem problemu jest nauka podstawowego posłuszeństwa, lub reorganizacja planu dnia psa. W wielu przypadkach wyjściem do terapii behawioralnej jest zastosowanie leków, które otworzą psa na działania człowieka.